Fairlight dotarł na małe Atari

fairlight_atari_xl_titleW ten noworoczny dzień donoszę, że jeszcze w ostatnich dniach minionego roku 2016 nastąpiło ważne wydarzenie. Komodziarze stracili kolejny argument, by śmiać się z Atarowców, ponieważ mieli na swoje komputery świetną grę, a „my nie”!

Mariusz Wojcieszek przekonwertował Fairlight z Commodore 64 na małe Atari. fairlight_atari_xlGra jest praktycznie taka sama, gra się tak samo, jednak pewne usprawnienia pozwoliły na przyspieszenie rozgrywki, która jest dużą bolączką na C64. Ponieważ Fairlight pochodzi jeszcze z ZX Spectrum, tam również zobaczymy to samo. Poniżej wrzucam filmik prezentujący wspomniane 3 wersje gry. Zwróćcie uwagę na muzykę, która dla Atari została wykonana tak dobrze, że można się kłócić, czy lepiej brzmi na nim, czy na Commodore.

fairlight_atari_xl_2Bardzo mnie ucieszyła ta wiadomość i gdy pobrałem grę, od razu zacząłem grać i grać! Wykonanie jest naprawdę świetne. fairlight_atari_xl_3A sam Fairlight to fenomenalna, jak na tamte czasy (1985/1986), izometryczna przygodówka w stylu Head Over Heels, czy The Great Escape (który zresztą też niedawno został przeniesiony na Atari!). W pełni płynny ruch postaci, obiektów w otoczeniu, możliwość wpływania na obiekty, zbieranie i używanie przedmiotów, poruszanie się we wszystkich trzech płaszczyznach… czy to mało, jak na 8-bitową grę? To aż za dużo, a tu naprawdę to wszystko jest i działa. Podziwiajcie!

Autorom gratuluję, bo to naprawdę kawał dobrej roboty!

Przeczytaj też:

Jeepers Creepers – lepszy Omidor

Zupełnie przypadkowo trafiłem ostatnio na grę, której nie znałem z dzieciństwa, chociaż jest niewiele młodsza ode mnie. Jak to często bywa, siedziałem z wieczora i klikałem w różne tytuły gier w emulatorze. Znalazłem tym sposobem grę Jeepers Creepers

Shamus. Robot w kapeluszu.

W przyszłym roku wypada 35 rocznica powstania małej gry z dużym potencjałem. To dobra okazja, by o niej napisać. Shamus. Powstał w 1982 roku i bazując na założeniach gry Berzerk, sam stał się hitem i klasyką.

Koło fortuny – z cyklu „jak spieprzyć grę”

Przeglądałem dziś losowo gry w emulatorze Atari XL/XE i przypadkiem trafiłem na grę zwaną Zabawa koło fortuny. Gra jest napisana w BASICu, więc nie jest ani piękna, ani wyjątkowa, ani dopracowana. Proste zgadywanie haseł i nic więcej.

O GadZombiE

Zajrzyj na stronę "O mnie i o stronie".
Tagi , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.