Skąd pobierać stare gry?

Często piszę o różnych grach, ale na pewno nie wszystkie z nich macie. Spróbuję trochę pomóc podając garść linków do stron, z których da się pobrać większość opisywanych gier.

Gry na PC (DOS i Windows)

 • Squakenet – pełno gier, starych i nowych. Pobieranie zrobione przez linki do innych stron.
 • My Abandonware – jedna z moich ulubionych stron. Łatwy download i ogromne ilości gier, w tym także najstarszych, na CGA.
 • Abandonware DOS – gry dla DOS, łatwy download
 • Classic PC Games – zbieranina informacji i starych grach, ale też i o nowszych. Bezproblemowe pobieranie. Znalazłem tu sporo perełek! Wiele gier z tej strony można pobrać też dla C64, Amstrada i Apple II.
 • RGB Classic Games – tylko legalne, stare gry. Łatwy download. Baza nie jest ogromna, ale też można znaleźć sporo fajnych rzeczy.
 • GamesWin.org – porcja gier dla DOS/Windows, łatwy download
 • XTDOS – dosowe gry, w które można pograć w przeglądarce.

Atari XL/XE

Commodore 64

 • Gamebase 64 – gigantyczna, bardzo dopracowana baza gier ze screenami i opisami; chyba lepszej nie znajdziecie

Amstrad/Schneider CPC

 • FreeRoms – niestety trzeba uważać przy pobieraniu gier, których jest tu pokaźna liczba. Gdy wciśniemy w link do pobrania gry, otwiera się nowa podstrona, która każe czekać kilka sekund na link i wyświetla reklamę. Nad licznikiem czasu link Download nie pobierze nam wybranej gry tylko jakiś inny syf, jeśli licznik wcześniej nie dojdzie do zera. Dopiero wtedy pojawia się link bezpośredni do pliku z grą (Direct Download). Korzystajcie z niego. Pobiera grę w zipie i to wystarczy.
 • Ponadto informacje o emulatorze i jego uruchomieniu znajdziecie w tym wpisie.

MAME (automaty)

Różne platformy

 • Emuparadise – ogrom gier, głównie starych, na różne platformy. Naprawdę spora baza. Nie ma problemów z pobieraniem.

11 odpowiedzi na „Skąd pobierać stare gry?

 1. Tomski komentarz:

  Ja polecam również przeszukać stronę archive.org . Świetne źródło retro (książki, gry, czasopisma, nawet czasami cover cd z czasopism).

 2. Anonim komentarz:

  ja korzystam z platformy GOG.COM jest super!

 3. wita sam skorzystam z podpowiedzi dzięki wielkie

 4. Pyniek 9999 komentarz:

  Jeśli jeszcze potrzebne to prosze:

  https://archive.org/details/tosec

  Wiele do pobrania na różne sprzęciory.

 5. foljumen komentarz:

  Witam. Kupiłem emulator LDK chinol Ale super zrobiony. Potrzebuje pomocy w jaki sposób ściągnąć na te konsolę inne gry typu Mario itp .
  Proszę o pomoc 😉

 6. Kloqus komentarz:

  Polecam też wyszukiwarkę starych gier i innych starogrowych materiałów na różne platformy:
  http://www.oldgamesfinder.com/

 7. Ed komentarz:

  Dzięki wielkie 🙂

 8. Ed komentarz:

  Altirra – mam prośbe proszę o informację jak skonfigurować klawiaturę do sterowania grą tzn jak przyporządkować klawisze do odpowiednich ruchów na ekranie. Proszę o idiotoodporną odpowiedź bo jestem laikiem na kompie. Z góry dzięki wielkie 🙂

  Piszę tutaj bo na stronie o emulatorach nie działa captcha. A jestem zdesperowany.

  • GadZombiE komentarz:

   Odpowiedź na to pytanie znajduje się w tekście http://classic-games.pl/jak-latwo-zagrac-w-gry-z-atari-xlxe-w-windows/ gdzie napisałem jak ustawić joystick. Jeśli coś jest nadal niejasne, to pytaj, proszę, pod tamtym tematem w komentarzach. Postaram się pomóc. Captcha działa identycznie na każdej podstronie 🙂

  • Ed komentarz:

   Dzieki za odpowiedź ale niestety na tej podstronie nie widze w tekście (oprócz opisu klawiszy funkcyjnych) jak ustawić klawisze kierujące na klawiaturze. w altirze za cholere nie wiem jak to zrobić.

   Piszę gdyż captcha z tamtej podstrony wyrzuca (polecam sprawdzić)

  • GadZombiE komentarz:

   Ed, sprawdziłem captchę i wpis i wszystko działa jak należy. Nie wiem w czym problem.

   Co do Altirra, to gdy już uruchomisz emulator, z górnego menu 'Input’ wybierz 'Port 1′, a w nim wybierasz jedno z domyślnych ustawień, jakie klawisze lub inne urządzenie działa jako joystick Atari w porcie pierwszym. Wybierz np. 'Arrow keys’ -> 'Joystick (port 1)’, aby klawisze strzałek działały jako joy. Możesz wybrać coś innego.

   Można też ustawić wszystko po swojemu. W tym celu wybierz 'Input’, 'Input Mappings’. W oknie wybierasz 'Add’ i podajesz własną nazwę. Następnie 'Edit’ i 'Add Controller’. W kolejnym oknie wybierz 'Joystick 1′ i 'Port 1′, potem 'OK’. W poprzednim oknie pojawia się wybrany joystick i jego działania: Left, Right, Up, Down i Button 1. Klikaj w kolejne działania dwukrotnie myszką i wybieraj dla każdego żądane ustawienie, np. 'Key 1′ itd.
   Potem 'OK’ i 'OK’, 'Close’.
   Teraz ponownie menu 'Input’, 'Port 1′ i tu już powinno być widać Twoje ustawienie joya z Twoją nazwą. To wszystko.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.