Ruskie jajeczka – klasyka na kolanach

ruskie_jajeczkaDziś nieco inny obraz klasyki, gdyż nie będzie ani o Atari, ani o Commodore, ani nawet o Amidze i PC. Dziś wspominam gry, w które graliśmy w szkołach i na podwórkach, a każdy kto miał to coś rządził i był lubiany przez kolegów i koleżanki.

Pisząc w temacie o klasyce na kolanach bynajmniej nie mam na myśli, że klasyka gier pada na kolana przed opisywanymi tu grami, lecz to, że w te gry graliśmy na kolanach (i również nie chodzi o klęczenie w kościele), bo te maleńkie konsolki trzyma się w rękach. No właśnie, nazwałem to konsolkami, a kiedyś nikt tak tego u nas nie nazywał. Mówiło się o tym gra elektroniczna i każdy wiedział o co chodzi. Gier tego typu było naprawdę wiele. Kupa z nich nawet nie dotarła do Polski, więc zobaczyć je łatwiej dziś w Internecie niż wtedy na żywo. U nas popularne były głównie gry z Elektroniki produkcji radzieckiej, co pewnie wszyscy pamiętacie. W międzyczasie pojawiały się gry japońskie, lub częściej chińskie wzorowane na tych japońskich. Nie znam szczegółów, więc wymądrzać się nie zamierzam. Każda z tych gier ma niewielki ekran ciekłokrystaliczny i kilka przycisków do obsługi. Oczywiście nie ma mowy o kardridżach i wyborze gier. Każda z tych konsol to tylko jedna gra i nic więcej. Dźwięki są piskliwe niczym zwykły zegarek na rękę, a grafika mizerna. Jednak każdy chciał to kiedyś mieć i gry te cieszyły niczym klocki Lego.

Ja miałem tylko dwie takie gry. Pierwsza to Kucharz z patelnią, który odbija na niej ryby i kiełbaski ruski_kucharz(na obrazku obok). Ruskich jajeczek z wilkiem i zającem nigdy nie miałem, chociaż ta była jedną z najbardziej popularnych. Druga, którą miałem to Turtle Slalom, chińska gra z żółwiem, który odbija małpy tak, by przeszły na drugą stronę jeziora. Ze znalezieniem tej drugiej w sieci miałem spory problem, chociaż kiedyś mi się udało znaleźć jakieś mało wyraźne zdjęcia. Za to widziałem gry analogiczne do niej, ale innych producentów. Koledzy mieli sporo różnych, więc w podstawówce się ich naoglądałem. I cieszyły bardzo, mimo, że w domu miałem już Atari 800 XL, które przecież było od nich o wiele lepsze. Ale nie można go było schować do kieszeni!

Gdy trochę podrosłem, sprzedałem obie gry na targu za jakieś psie pieniądze. Gdybym dziś wiedział, że za takie na Allegro można dać całkiem sporą sumę, to bym wtedy tego nie zrobił. Zresztą dziś bym ich już nie sprzedał. Trzymałbym nadal, póki by działały :).

Trochę później gry elektroniczne lekko ewoluowały, gdy pojawiły się pierwsze Tetris’y w wersji elektronicznej. Początkowo wielki hit za grube pieniądze, a potem masowa, chińska produkcja w wersji nawet 9999 gier w jednej za 10 złotych. I nadal można je kupić, ku mojemu wielkiemu zdumieniu. Mój syn nawet taką posiada i wcale nie chce mu się w to grać. Nic dziwnego, ma swoją, również chińską, konsolkę z grami na poziomie starego NES, kolorowymi i ładnie grającymi, więc po co mu ten „przyduży zegarek” do grania?

Okazuje się, że gry elektroniczne nadal żyją w głowach wielu ludzi na świecie. I chwała im za to, bo można do tego wrócić i…. zagrać. Pewnie wiele z Was wie o tym, ale pozostałych chętnie poinformuję, że w sieci jest naprawdę niemało remaków tych gier. Są to całkiem na nowo robione te same gry na wzór starych gier elektronicznych. Oczywiście nie jest to to samo, co zagrać naprawdę, poczuć to w rękach, ale niektóre z tych remaków są praktycznie identyczne, jak pierwowzory.

Dwa dobre źródła tych remaków, które znam od dawna i wciąż dobrze funkcjonują, to:

1) Handheld Remakes (http://www.handheld.remakes.org/)
Strona z grami w różnych formach – windowsowe exeki, aplety Javy, Flash. Można przejrzeć pokaźną kolekcję gier, a przy okazji w wiele z nich pograć.

2) Pica Pic (http://www.pica-pic.com/)
A to moje ulubione – wszystkie gry w formie Flasha i można pograć online w każdą z nich. Lista krótsza niż na pierwszej stronie, ale za to duża wygoda w graniu i fajne wykonanie.

Większość z tych gier wygląda jak oryginał i mają nawet te piskliwe dźwięki. Kto ma ochotę zagrać w ruskie jajeczka, to zdecydowanie może to tu zrobić!

O GadZombiE

Zajrzyj na stronę "O mnie i o stronie".
Tagi , , , , .Dodaj do zakładek Link.

7 odpowiedzi na „Ruskie jajeczka – klasyka na kolanach

  1. Pingback:Nintendo Mini Classics – za 6,99 PLN! | Classic Games Maniac

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.