Wektorowe lanie po pyskach

4D Sports Boxing - titleGdy pojawiały się pierwsze gry 3D, nazywano je wektorowymi ze względu na sposób tworzenia i przedstawiania takiej grafiki na ekranie. Najstarsze były szkieletowe, czyli bryła rysowana była na ekranie przy pomocy samych linii (pusta w środku). Potem doszły wypełnienia, które udźwignąć mogły już szybsze maszyny. Wówczas powstało naprawdę mnóstwo gier trójwymiarowych z wektorową grafiką, która była niezbyt piękna, ale każdy kwiczał z radości, jaki to postęp w świecie gier!

4D Sports Boxing

Zwracam uwagę na podpis 🙂

Jednym z takich tytułów z roku 1991 był bardzo realistyczny symulator boksu, czyli 4D Sports Boxing. 4D Sports BoxingCo prawda gra nie była szaleńczo rozbudowana, jednak 20 lat temu graliśmy w to z kolegami i trzaskaliśmy się po mordach niczym prawdziwi zawodowcy. Grafika w tej grze dziś budzi lekki uśmiech politowania, ale przyznać trzeba, że jak na taki staroć, to animacja postaci jest wykonana bardzo starannie i naturalnie. W kredytach da się wyczytać, że twórcom pomagał jakiś spec od boksu.

Zwróćcie też uwagę, że gra pozwala na solidne odchudzenie grafiki, aby dało się grać na wolniejszych sprzętach (chyba 286, bo na 386 sobie radziła już nieźle). W ten sposób można sprowadzić bokserów do (dziś modnych w grach flashowych) zupełnych patyczaków. 4D Sports BoxingNawet widownia w tle nie może być renderowana na bieżąco, tylko włącza się ją do stałego ruchu kamery, a gdy ta się poruszy, to widownia… musi odejść… 😉

Podoba mi się ruch bokserów i trochę zabawnych smaczków, takich jak różne gesty, które można wykonywać zupełnie niezależnie od walki. Chyba nie mają one na celu nic innego, poza rozbawieniem graczy ;). Pamiętam, że każdą okazję wykorzystywaliśmy do robienia głupawych ruchów i potrafiło to zdominować niejedną walkę! Zobaczycie parę z nich na poniższym filmie. Drugą frajdą z tej gry są całkiem fajne dźwięki, dzięki którym można wczuć się, niemal jak w dobry film karate z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku.

Zawsze, gdy grałem w 4DSB, miałem nieodparte wrażenie, że postacie zostały wykonane na wzór… postaci z teledysku Dire Straits! Kto z was to pamięta? Teledysk z 1985 roku z renderowaną grafiką 3D wydawał nam się wówczas szczytem możliwości w grafice komputerowej i był prawdziwym rarytasem. Troszkę się natrudziłem i zrobiłem drobne porównanie tychże postaci z dwoma bokserami. Jak myślicie? Mają coś wspólnego?

4D Sports Boxing vs Dire Straits 'Money For Nothing' 4D Sports Boxing vs Dire Straits 'Money For Nothing'A na koniec obejrzyjcie sobie wspomniany teledysk. Muzyka dobra, teledysk też!

O GadZombiE

Zajrzyj na stronę "O mnie i o stronie".
Tagi , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

6 odpowiedzi na „Wektorowe lanie po pyskach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.