Monty Python na szachownicy: Battle Chess

battlechess_pcCo może łączyć Monty Pythona i szachy? Wydawać by się mogło, że nic. Ale zaraz się dowiecie…

Gdy pierwszy raz grałem w Battle Chess, miałem jakieś 10 czy 11 lat. Była to dla mnie niemała atrakcja, bo grałem na komputerze IBM PC u ojca w pracy, a w domu takiego superkomputera to nie miałem. Battle Chess był wówczas grą z niesamowitą grafiką, świetną animacją, a do tego dobrą grą szachową. Jedyne szachy, jakie do tej pory widziałem na komputerze to Colossus Chess na Atari XL/XE. colossuschess_atariByły one bardzo dobrze zrobione, jednak przy wyglądzie animowanej wersji na PC po prostu miękła im rura i odechciewało się w nie zupełnie grać. W końcu jak tu porównywać proste przesuwanie figury z pola na pole z genialnymi walkami rycerzy na szachownicy? Efekty specjalne tej gry mogły przyciągnąć do szachów największego malkontenta, który nigdy nie usiadłby do tak nudnej gry. Te nie były nudne!

Ale, ale, gdzie ten Monty Python? – zapytacie. Słusznie. Po latach wróciłem na chwilę do Battle Chess, aby pokazać je synowi. Ten, choć młody, w szachy zaczyna już grać, więc taka wersja szachów musi go zainteresować jeszcze bardziej niż zwykle. Pomijając reakcję dziecka na grę, najlepsza była moja reakcja. Oczywiście musiałem się nieźle pośmiać z tych animowanych potyczek rycerskich (i nie tylko), ale moje pierwsze wrażenie było już zupełnie inne niż wtedy, gdy byłem mały. montypython_graal_blackknightWtedy nie znałem takich dzieł jak „Monty Python i Święty Graal”, a dziś jestem wiernym fanem wszystkich dokonań Monty Pythona. Przecież niektóre momenty w walkach pomiędzy figurami bardzo wyraźnie nawiązują do dobrych komedii, ale już walka konia z koniem (który w tejże grze jest zastąpiony rycerzem w hełmie) to nic innego jak walka Króla Artura z Czarnym Rycerzem! Obcinanie rąk, nóg, to dokładnie ten klimat! Kto nie wierzy, niech sprawdzi :). Albo wszystkie sposoby zabijania przez króla są wprost genialne – np. rzut bomby rycerzowi do rąk – majstersztyk! Szach i mat też czasem rozgrywany jest świetnie, na przykład gdy matuje wieża, to rozgniata króla na placek i podnosi go jak kartkę papieru śmiejąc się!

Przy okazji postanowiłem nagrać krótki filmik pokazujący sposoby na zabijanie (zbijanie) w Battle Chess. Jednak po chwili szukania, bez problemu znalazłem taki film na YouTube, więc nie będę się męczył, tylko od razu go tu pokażę.

battlechess_amigaNaprawdę warto zagrać, jeśli ktoś jeszcze tego nie widział! Może grafika dziś nie zachwyci, ale gra pamięta jeszcze czasy, gdy IBM PC to był komputer do pracy i gry na niego zwykle nie zachwycały niczym :). Ta zachwycała. Co prawda ja w to grałem na PC, jednak gra ma swoje korzenie na Amidze, gdzie wyglądała jednak trochę lepiej. I właśnie z Amigi jest powyższy filmik. Dźwiękowo także lepiej wypada, bo na PC dźwięki były ze speakera, a wszyscy wiemy ile jest on warty!

A kto nie zna Monty Pythona i nie rozumie o czym jest ten tekst? Ten niech się wstydzi :). Naprawdę ktoś może nie znać Monty Pythona? Wąąąątpię…. 🙂

Odrobina szukania sprawiła, że odkryłem także (przyznaję – nie wiedziałem do tej pory) inne części tej gry. Powstała również animowana gra w chińskie szachy, a potem były jakieś wznowienia z lepszą grafiką. Ale co klasyka, to klasyka… I wspomnienia z dzieciństwa…

Otagowano , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

O GadZombiE

Zajrzyj na stronę "O mnie i o stronie".

7 odpowiedzi na „Monty Python na szachownicy: Battle Chess

  1. zx81 komentarz:

    Ja na filmiku widze tez nawiazanie do walki dartha vadera vs obi wan kenobi z filmu Star Wars.

  2. Pingback:Racing Destruction Set – Trackmania z dawnych czasów | Classic Games Maniac

  3. Artulino komentarz:

    O! W końcu nowe coś do czytania! Super. Opisy i sam pomysł na stronę świetny!
    Pozdrawiam serdecznie i życzę wytrwałości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.