Gramy myszką na małym Atari! – Jak to zrobić?

Planetary Defense na Atari XL/XEJak się dobrze pokombinuje i gra choćby częściowo nam to umożliwi, okazuje się, że w gry na Atari da się zagrać myszką. Przy pomocy emulatora, na pececie. Ale da się! Są gry, które aż się same proszą o to, by w nie grać myszą zamiast standardowego joya. Po pierwsze łatwiej, po drugie używanie joya do przesuwania kursora po ekranie to bardzo niewygodne zajęcie, które szybko męczy i zniechęca do gry.

Przy odrobinie pracy, udało mi się zagrać w 4 gry w ten sposób: Missile Command, Arkanoid, Kaboom! i Planetary Defense.Jak na razie udało mi się rozpracować, jak emulować myszką: paddle, Atari Trakball i Koala Pad. I to jest właśnie rozwiązanie. Nie wiem jak z innymi emulatorami, ale Atari800Win PLus oraz Altirra pozwalają się tak skonfigurować, że to działa. Jeśli znajdziecie inną grę, w której analogicznie można używać któregoś z tych urządzeń, to też powinno zadziałać.

Missile Command pozwala na przełączenie się w tryb trakball’a (wciskamy ctrl+T na winiecie gry i u góry STICK zamienia się na TBALL). Następnie trzeba włączyć emulację trakballa przy pomocy myszki. W Atari800Win PLus robimy to w ten sposób:

(uwaga: po kliknięciu w poniższe obrazki zobaczysz je w powiększeniu!)

atari800winplus_1_atari_trakballNastępnie wystarczy wcisnąć F12, by przechwycić myszkę i już kursor na ekranie powinien ruszać się przy jej pomocy!

Klawiszem F12 zwalniamy myszkę z okna, po zakończeniu grania. Jeśli chcecie ponownie przełączyć się na joystick, to zmieniamy powyższe ustawienie na Joystick.

W Altirra nie mamy zdefiniowanego domyślnie trakballa, więc trzeba zrobić to samemu. Nie jest to trudne, więc szybko pokażę Wam na screenach co i gdzie się zmienia. Robimy to jednorazowo, a potem już ustawienie powinno być zapamiętane.

altirra_1_input_mappingsW nowootwartym oknie wciskamy przycisk Add, następnie podajemy nazwę, np. (zgodnie z konwencją) „trakball -> port 1”. Po zatwierdzeniu nazwy klikamy na nią dwukrotnie myszką i w kolejnym oknie wciskamy Add Controller, a w następnym oknie wybieramy CX-80 Trackball (V1):

altirra_2_add_edit_controller_mappings

Zatwierdzamy przyciskiem OK. Pojawia się wybrany kontroler i jego ustawienia. Dwukrotnie klikamy na Axis 1 i zmieniamy Source na Mouse Move Horiz, można przestawić Mode na Relative i zmienić prędkość (Speed) na większą, zależnie od upodobań:

altirra_3_add_edit_input_mappingsAnalogicznie zmieniamy Axis 2 na Mouse Move Vert, a Button 1 na Mouse LMB (lewy przycisk myszy jako fire). Wszystko zatwierdzamy.

Tak utworzone zostało przypisanie myszki do urządzenia trakball w Port 1 (czyli dla gracza pierwszego). Tego więcej nie trzeba będzie powtarzać, bo takie ustawienie zostanie zapisane. Teraz trzeba już tylko włączyć to ustawienie w ten sposób:

altirra_4_port_1Także wciskamy F12, by przechwycić myszkę i już można grać.

Klawiszem F12 zwalniamy myszkę z okna, po zakończeniu grania. Jeśli chcecie ponownie przełączyć się na joystick, to zmieniamy powyższe ustawienie na to, co było wcześniej (np. Arrow Keys -> Joystick (port 1)).

Przy okazji wspomnę, że Missile Command zostało w 2005 roku udoskonalone i nazywa się Missile Command+. Przede wszystkim gracz ma dostępne 3 rakietnice zamiast jednej. Można to pobrać bez problemu np. z atarionline.pl.

Planetary Defense w zamian pozwala na użycie Koala Pad, które także można emulować myszką i granie w tę grę staje się czystą przyjemnością! Także oba wspomniane emulatory sobie z tym poradzą.

W Atari800Win PLus robimy prawie tak samo, jak powyżej, jednak w menu zamiast Atari trak-ball wybieramy Koala pad i tyle.

W Altirra znowu trzeba sobie poustawiać. Zróbcie to analogicznie jak powyżej, ale ustawienia należy wybrać takie, jak na poniższym obrazku:

altirra_5_koala_padPrzestawiamy się na Koala Pad, wciskamy F12 i uruchamiamy grę klawiszem SELECT. Strzelamy myszką!

W grach z paddl’ami jest łatwiej, bo ustawienie paddli jest już przygotowane w Altirra, więc wystarczy tak samo, jak powyżej, wybrać sobie opcję:

W Atari800Win PLus: Input > Mouse device > Paddles

W Altirra: Input > Port 1 > Mouse -> Paddle A (port 1)

I gry takie, jak Arkanoid, czy Kaboom!, które pozwalają na granie paddlami zaczynają być obsługiwane myszką!

Mam nadzieję, że powyższe informacje się Wam przydadzą i pozwolą na nowe podejście do tych gier, jeśli jeszcze nie mieliście takiej okazji. Poniżej pokazuję na krótkich filmikach, jak przyjemnie gra się myszką w dwie z wymienionych wyżej gier:

Przyjemnego strzelania!

Otagowano , , , , , , , .Dodaj do zakładek Link.

O GadZombiE

Zajrzyj na stronę "O mnie i o stronie".

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.